When Holy Trinity became an academy on 1 May 2018 the existing Governing Body became the Local Governing Body of the Academy with their existing terms of office. Under the scheme of Delegation there are no Local Authority or  Co-opted Governor Roles in the Academy Governing Body and the number of Foundation Governors has reduced from 10 to 8.

The constitution of the Governing Body as at September 2019, and for the previous 12months, is as shown below:

Mrs Pat Hunter is Chair of Governors, the Vice -Chair is Mrs Jane Willis

The Headteacher Mrs Anna Dickson
1 Staff Governor Ms S Walker – Appointed 20 May 2019 Term of Office 4 Years

(Mr N Fletcher – Appointed 1 May 2015 Term of Office 4 Years)

2 Parent Governors Mrs Lucy Hayes – Elected 22 May 2019 Term of Office 4 Years
Mrs Rebecca Asquith -Elected 22 May 2019 Term of Office 4 Years
[Mrs Tracy Pearson – Elected 1st March 2017 Term of Office 4 years (Resigned 17th December 2018)]
8 Foundation Governors Mrs Debbie Cartwright – (Leeds Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 8 Nov 2016
Mrs. Sheila Armitage (Hallam Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 6th Dec 2017
Father Brian Bell – (Leeds Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 30th July 2017
Mrs Pat Hunter – (Hallam Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 7 Nov 2016
Mrs Jane Willis – (Hallam Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 12th July 2017
Mrs Sue Burton – (Leeds Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 8 Nov 2016
Father Declan Brett – (Hallam Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 12 Sept 2018
Archdeacon Peter Townley – (Leeds Diocese) Term of Office 4 years. Appointed 8 Nov 2016
HSPAT Representative  Mr Robert Sawyer